آموزش خرید بیت کوین و فروش بیت کوین 💸😎 در [بهترین] صرافی ایران

5/5 - (7 امتیاز)

آموزش خرید بیت کوین در ایران | آموزش بیت کوین | خرید بیت کوین از صرافی والکس | کیف پول بیت کوین

بیت کوین چیست؟

قبل از اینکه شروع آموزش خرید بیت کوین و فروش بیت کوین کنید، ابتدا بهتر است با برخی مفاهیم پایه آشنا شوید. بیت کوین (bitcoin) اولین کریپتوکارنسی یا رمزارز است که به عنوان یک سیستم نظیر به نظیر (peer to peer) برای پرداخت‌های آنلاین ایجاد شده است. این سیستم نیازی به یک نهاد پاسخگو مرکزی قابل اطمینان ندارد و تراکنش‌ها بین افراد بدون واسطه انجام می‌شود.

بیت کوین اولین پول دیجیتال غیرمتمرکز است که تحت نظارت هیچ بانک مرکزی نیست.نوآوری اصلی که بیت کوین را خاص می‌کند این است که در شبکه بیت کوین برای تایید معاملات، افراد حاضر در شبکه باید آن معامله را تایید کنند. در این سیستم ویژگی‌های زیر تضمین می‌شود:

 • غیرقابل برگشت بودن پرداخت‌ها
 • وجود نداشتن تورم در رمزارزها (به دلیل ثابت بودن تعداد آنها و کنترل نشدن توسط دولت‌‌ها)
 • کارمزد پایین

کار تایید معاملات توسط عده‌ای از کاربران انجام می‌شود که از کامپیوترهای خود برای تایید معاملات استفاده می‌کنند. به این افراد ماینر (Miner) گفته می‌شود. ماینرها به نسبت مقدار قدرت پردازشی خود از شبکه مقداری پاداش به صورت بیتکوین دریافت می‌کنند. در اواخر سال ۲۰۰۸، ابتدا گزارش عملکرد یا وایت پیپر بیت کوین ارائه شد (WhitePaper). سپس در سال ۲۰۰۹، رسماً شبکه بیت کوین آغاز به کار کرد.

در گزارش عملکرد بیت کوین، نام مستعاری به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به عنوان سازنده این پروتکل به چشم می‌خورد. با وجود اینکه بیش از ۱۰ سال از تولد بیت کوین می‌گذرد، هنوز هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مشخص نیست. فقط یک سری حدس و گمان نه چندان معتبر درباره او وجود دارد.

 قیمت بیت کوین مانند هر کالا یا پول دیگری با عرضه و تقاضا بالا و پایین می‌شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، قیمت آن هم افزایش می‌یابد و با کاهش تقاضا، از قیمت آن کم می‌شود. بیت کوین‌ها به تعداد محدود ۲۱ میلیون واحد وجود خواهند داشت. به همین دلیل، کمیابی آن نقش به‌سزایی در افزایش تقاضا دارد که با کمبود عرضه همراه است. 

برای اینکه بتوانیم بعد از خرید بیت کوین آن را ذخیره و نگهداری کنیم، باید با کیف پول یا همان والت بیت کوین (wallet) نیز آشنا شویم. به محل ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال، کیف پول ارز دیجیتال (wallet) گفته می‌شود. کیف پول کلید خصوصی‌تان را نگهداری می‌کند و به شما اجازه می‌دهد به آدرس بیت ‌کوین خود دسترسی پیدا کنید. 

برای مثال، ۱۹xmj۸LU۳EADNCpkuvMZcYRDv۵Q۸SQRgv۷ آدرس عمومی یک کیف پول بیت کوین است که صاحب این آدرس به کمک آن می‌تواند اقدام به واریز و برداشت کوین کند. یک کیف پول معمولاً از چند کلید خصوصی نگهداری می‌کند و رابط ما با شبکه بلاکچین است. فراموش نکنید که هر فرد می‌تواند چندین کیف پول ارز دیجیتال داشته باشد و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. 

امن‌ترین نوع والت‌ها، والت‌های سخت‌افزای هستند (مانند کیف پول لجر نانو اس) و نا امن‌ترین نوع کیف پول، کیف پول‌های آنلاین هستند. اما در میان کیف پول‌های آنلاین نمونه‌های قوی و معروفی نیز وجود دارد؛ مانند کیف پول blockchain.com. همانطور که قبلاً گفته شد، برای خرید و فروش بیت کوین شما به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید. کیف پول Trust Wallet یکی از کیف پول‌های امن و راحت ارز دیجیتال است.

این کیف پول رایگان بوده و بر روی موبایل نصب می‌شود. البته برای شروع می‌توانید از کیف پول خود صرافی هم استفاده کنید و نیازی به تهیه کیف پول نیست. در این صورت، حتماً اطمینان حاصل کنید که صرافی موردنظر رمزارزهای شما را به روشی امن ذخیره می‌کند. یک نکته مهم این است که موارد امنیتی را برای کیف پول خود کاملاً رعایت کنید.

خرید بیت کوین چگونه است؟

آسان‌ترین و امن‌ترین روش خرید بیت کوین، استفاده از صرافی و پلتفرم ارز دیجیتال است. در یک سایت یا صرافی معتبر، حساب کاربری بسازید تا در آن بتوانید معامله بیت کوین انجام دهید. در ابتدا، نحوه ساخت حساب در یک سایت خارجی را شرح می‌دهیم. لازم به ذکر است که به خاطر تحریم‌های وارده بر ایران، بیشتر سایت‌های خارجی کاربران ایرانی را تحریم کرده‌اند. ما توصیه نمی‌کنیم که از سایت خارجی استفاده کنید.

آموزش خرید بیت کوین در ایران

در سایت‌های ایرانی شما می‌توانید خرید بیت کوین با ریال و یا فروش بیت کوین به ریال را انجام دهید. برای انتخاب سایت موردنظر برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیاز هست معیارهای مهمی را در نظر بگیرید. شما می‌توانید با مراجعه به مقاله “معیارهای کلیدی در انتخاب صرافی ارز دیجیتال“، با مهمترین این معیارها آشنا شوید. همچنین ما در مقاله‌ای با موضوع “صرافی های معتبر بیت کوین“، ۵ سایت معتبر ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال را به شما معرفی کرده‌ایم. برای خرید بیت کوین یا فروش بیت کوین در سایت والکس مراحل زیر را انجام دهید.

ثبت نام در سایت والکس

برای خرید بیت کوین و فروش بیت کوین، ابتدا باید در سایت والکس ثبت نام کنید: 

۱. بر وری دکمه زیر کلیک کرده و وارد سایت صرافی والکس شوید.

 ۳. ﻓﺮم ﺛﺒﺖ ﻧﺎم والکس ﺑﺮای ﺷﻤﺎ ﻧﻤﺎﯾﺎن می‌شود. ﻟﻄﻔﺎً اﻃﻼﻋﺎت ﺧﻮاﺳﺘﻪ ﺷﺪه را ﺑﻪ دﻗﺖ وارد کرده و ﺑﺮ روی گزینه ” ﺛﺒﺖ ﻧﺎم ” ﮐﻠﯿﮏ ﮐﻨﯿﺪ.

فرم ثبت نام در والکس

۴. ﺑﻪ ﻣﺤﺾ ارﺳﺎل ﺻﺤﯿﺢ اﻃﻼﻋﺎت، ﭘﯿﻐﺎم زﯾﺮ ﺑﺮای ﺷﻤﺎ ﻧﻤﺎﯾﺶ داده ﻣﯽ‌ﺷﻮد. 

ارسال لینک تایید والکس به ایمیل کاربر

 ۵.  اﯾﻤﯿﻠﯽ از والکس ﺑﺮای ﺷﻤﺎ ارﺳﺎل شده است. وارد ایمیل خود ﺷﻮﯾﺪ و  ﺑﺮ روی دﮐﻤﻪ “تاییدیه ایمیل” ﮐﻠﯿﮏ ﮐﻨﯿﺪ. 

تاییدیه ایمیل والکس

 ۶. ﭘﺲ از ﻓﻌﺎل‌ﺳﺎزی، ﭘﯿﻐﺎم زﯾﺮ ﮐﻪ ﻧﺸﺎن دﻫﻨﺪه ﺗﺎﯾﯿﺪ اﯾﻤﯿﻞ ﺷﻤﺎ است، ﻧﻤﺎﯾﺶ داده ﻣﯽ‌ﺷﻮد.

فعالسازی حساب کاربری

آﻣﻮزش ﮔﺎم ﺑﻪ ﮔﺎم اﺣﺮاز ﻫﻮﯾﺖ در ﺳﺎﯾﺖ والکس

بعد از ثبت نام اولیه در والکس، جهت خرید و فروش بیت کوین ابتدا باید احراز هویت کنید: ۱. ﭘﺲ از ﺛﺒﺖ ﻧﺎم در ﺳﺎﯾﺖ والکس و ﺑﻪ ﻣﺤﺾ اوﻟﯿﻦ ورود ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺖ، ﺑﺎ ﺻﻔﺤﻪ زﯾﺮ ﻣﻮاﺟﻪ ﻣﯽ‌ﺷﻮﯾﺪ. نیاز است اطلاعات حساب کاربری خودتان را تکمیل کنید و ﻣﻨﺘﻈﺮ ﺗﺎﯾﯿﺪ آن ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﯾﺮ سایت ﺑﻤﺎﻧﯿﺪ: 

گزینه تکیمل طلاعات حساب کاربری در والکس

 بعد از کلیک بر روی گزینه “تکمیل اطلاعات حساب کاربری” صفحه زیر نمایش داده می‌شود: 

تکمیل اطلاعات حساب کاربری

 ۲. ابتدا، اﻃﻼﻋﺎت شخصی ﺧﻮد را با دﻗﺖ وارد کنید. 

اطلاعات شخصی

 ۳. در اﯾﻦ ﺑﺨﺶ، نیاز است اطلاعات مالی ﺧﻮد را وارد کنید. دقت کنید که این حساب بانکی باید به نام شما باشد.

اطلاعات بانکی

۴. در ﺑﺨﺶ ﺑﻌﺪی، اﺳﻨﺎد ﻫﻮﯾﺘﯽ ﺧﻮد را در ﺳﺎﯾﺖ والکس ﺑﺎرﮔﺬاری کنید. یک ﺗﺼﻮﯾﺮ سلفی با ﮐﺎرت ﻣﻠﯽ به همراه یک دست نوشته ارﺳﺎل کنید.

اسناد هویتی

۵. در اﯾﻦ ﺑﺨﺶ، برای ﺷﻤﺎره ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮاه شما پیامکی ارسال می‌شود؛ کد تایید را وارد کنید. 

۶. ﻣرحله اوﻟﯿﻪ اﺣﺮاز ﻫﻮﯾﺖ تمام شد. با ﺗﺎﯾﯿﺪ ﻣﺪﯾﺮ ﺳﺎﯾﺖ می‌توانید از خدمات والکس استفاده کنید و با اطمینان به خرید و فروش بیت کوین بپردازید.

شارژ حساب در والکس

برای خرید بیت کوین، ابتدا باید حساب ریالی خود را در والکس شارژ کنید.

واریز ریالی در والکس

۱. بر روی گزینه “کیف پول” کلیک کنید.

انتخاب کف پول والکس

۲. بر روی دکمه “واریز” در کیف پول ریالی کلیک کنید.

واریز ریالی در والکس

۳. مبلغ موردنظر خود را در کادر مشخص شده در شکل زیر، به تومان وارد کنید.

واریز در والکس از طریق درگاه پرداخت

۴. اطلاعات درگاه پرداخت را تکمیل کنید. دقت داشته باشید از کارت بانکی که در سایت ثبت و تایید شده است، پرداخت را انجام دهید.

درگاه پرداخت اینترنتی

۵. در بخش “آخرین واریزهای ریالی”، می‌توانید آخرین واریزی‌های خود را ببینید.

مشاهده آخرین واریزی های ریالی در والکس

آموزش خرید بیت کوین و فروش بیت کوین در والکس

اکنون می‌توانید اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنید. برای این کار، مراحل زیر را انجام دهید:

۱. ثبت سفارش خرید بیت کوین

در این ﺑﺨﺶ، ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧید یک سفارش خرید بیت کوین با ﻣﻘﺪار و قیمت دلخواه ثبت کنید با به خرید سریع بیت کوین بپردازید. ﻫﺮ زﻣﺎن که کاربر دیگری ﺑا ﻗﯿﻤﺖ پیشنهادی خرید شما موافق باشد، ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ اﻧﺠﺎم ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ. ۱.۱. رمزارز موردنظر خودتان را انتخاب و بر روی گزینه “معامله” کلیک کنید.

انتخاب رمزارز برای خرید و فروش در والکس

۱.۲. می‌توانید سفارش خرید خود را در قسمت زیر ثبت کنید.

 • مقدار بیت کوین (BTC) و قیمت واحد (تومان) را وارد کنید (قیمت دلخواه).
 • بر روی گزینه “ثبت سفارش خرید” کلیک کنید.
ثبت سفارش خرید در والکس

 ۱.۳. پس از ثبت سفارش خرید بیت کوین، سفارش شما در جمع سفارش خریداران قرار می‌گیرد.

لیست خریداران بیت کوین در والکس

۲. خرید سریع بیت کوین

علاوه بر امکان ثبت سفارش خرید بیت کوین، می‌توانید از بخش “خرید سریع” نیز استفاده کنید. 

خرید سریع بیت کوین در والکس

 با کلیک بر روی گزینه “خرید سریع”، صفحه زیر را مشاهده می‌کنید:

 • مقدار بیت کوین (BTC) یا مبلغ کل معامله (تومان) را وارد کنید.
 • بر روی گزینه “خرید” کلیک کنید (بعد از کلیک بر روی این گزینه، معامله شما به صورت آنی صورت می‌گیرد و بلافاصله بیت کوین در کیف پول شما در سایت والکس قرار می‌گیرد).
خرید سریع بیت کوین

۳. ثبت سفارش فروش بیت کوین

همانند ثبت سفارش خرید بیت کوین، می‌توانید سفارش فروش بیت کوین خود را ثبت کنید. ﻫﺮ زﻣﺎن که کاربر دیگری ﺑا ﻗﯿﻤﺖ پیشنهادی فروش شما موافق باشد، ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ اﻧﺠﺎم ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

 • مقدار بیت کوین (BTC) و قیمت واحد (تومان) را وارد کنید (قیمت دلخواه).
 • بر روی گزینه “ثبت سفارش فروش” کلیک کنید.
سفارش فروش بیت کوین در والکس

پس از ثبت سفارش فروش بیت کوین، سفارش شما در جمع سفارش فروشندگان قرار می‌گیرد:

لیست فروشندگان بیت کوین در والکس

۴. فروش سریع بیت کوین

علاوه بر امکان ثبت سفارش فروش بیت کوین، می توانید از بخش “فروش سریع” نیز استفاده کنید. 

فروش سریع بیت کوین در والکس

 با کلیک بر روی گزینه “فروش سریع”، صفحه زیر را مشاهده می کنید:

 • مقدار بیت کوین (BTC) یا مبلغ کل معامله (تومان) را وارد کنید.
 • بر روی گزینه “فروش” کلیک کنید (بعد از کلیک بر روی این گزینه، معامله شما به صورت آنی صورت می‌گیرد. بیت کوین‌های شما فروخته شده و مبلغ ریالی معامله به کیف پول ریالی شما در والکس واریز می‌شود).
فروش سریع بیتکوین

پاسخ به ۵ سوال پرتکرار در مورد آموزش خرید بیت کوین و فروش بیت کوین

1. آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

در حال حاضر معامله بیت کوین در ایران منع قانونی ندارد و قانونی هم در مورد آن تصویب نشده است. کاربران ایرانی در سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال، در حال معامله هستند.

۲. برای خرید بیت کوین از کجا شروع کنیم؟

ابتدا در مورد بیت کوین و مفاهیم آن مطالعه کنید. بلاگ والکس می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند و هرگونه سوالی در بخش کامنت‌ها مطرح کنید، در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد. بعد از آشنایی با مفاهیم موردنیاز، در یک صرافی معتبر ارز دیجیتال ایرانی ثبت نام کنید. حساب ریالی خودتان را شارژ کرده و برای خرید بیت کوین اقدام کنید. بعد از خرید بیت کوین می‌توانید آن را در کیف پول صرافی نگه دارید یا بیت کوین خریداری شده را به کیف پول شخصی خود خارج از صرافی انتقال دهید.

۳. چه زمانی برای خرید بیت کوین مناسب است؟

در مورد زمان خرید بیت کوین نیاز است یکسری تحلیل انجام دهید و مدام اخبار این حوزه را دنبال کنید. با استفاده از تحلیل تکنیکال در بازه‌های زمانی نسبتاً کوتاه، می‌توانید نقاط مناسب برای ورود به بازار بیت کوین و خروج از آن را تعیین کنید یا از تریدرهای حرفه‌ای برای این کار مشاوره بگیرید.

۴. برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است؟

مبلغ موردنیاز برای خرید بیت کوین در سایت‌های ارز دیجیتال متفاوت است. برای مثال، در صرافی والکس با ۱۰۰ هزار تومان می‌توانید اولین خرید بیت کوین خودتان را به‌راحتی تجربه کنید.

۵. کارمزد خرید بیت کوین چقدر است؟

کارمزد معامله بیت کوین نیز در صرافی‌های مختلف، متغییر است. کارمزد معامله ارز دیجیتال در والکس به صورت پلکانی و براساس حجم معامله کاربر در سه ماه اخیر محاسبه می‌شود. کارمزد حجم معاملات کمتر از ۲۰ میلیون برای کاربران سطح برنزی، ۰.۴% است. این کارمزد با بالا رفتن حجم معاملات، کاهش می‌یابد.

صحبت پایانی

روش خرید و فروش رمزارزهای دیگر مانند اتریوم، ترون و تتر در سایت والکس مانند نحوه خرید و فروش بیت کوین است که در این مقاله آموزش داده شد. اکنون شما هم می‌توانید به بازار ارزهای دیجیتال وارد شوید و شروع به معامله کنید. پیشنهاد می‌شود ابتدا با مبالغ کم شروع کنید تا کمی تجربه در این بازار کسب کنید. سپس، به صورت حرفه‌ای فعالیت خود را در زمینه رمزارزها در سایت‌های داخلی یا خارجی ادامه دهید. حداقل مبلغ موردنیاز برای شروع معامله در والکس، ۱۰۰ هزار تومان است. امکان دعوت دوستان به والکس با کد دعوت شما: هر فردی که با استفاده از کد دعوت و یا لینک دعوت شما در والکس ثبت نام کند، ۲۰% درصد از کارمزد ریالی که والکس از هر معامله آن فرد دریافت می‌کند، به شما تعلق می‌گیرد. همچنین، فرد دعوت شده می‌تواند دو معامله با کارمزد صفر انجام دهد و دو پله هم کارمزد معاملاتی شخص کاهش پیدا می‌کند.

یک دیدگاه

 1. بازتاب ها: خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در ایران با صرافی والکس - جابر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.