فرم خام قرارداد انتقال سرقفلی

5/5 - (2 امتیاز)

فرم خام قرارداد انتقال سرقفلی

فرم خام قرارداد انتقال سرقفلی

2 صفحه (Word)

پیش از بررسی فرم انتقال سرقفلی بهتر است به پرسش سرقفلی چیست؟ یک پاسخ مشخص بدهیم؛


سرقفلی یک حق قانونی است که برای مستاجر ملک تجاری در نظر گرفته می‌شود و آثار و احکامی دارد از جمله این که؛ با وجود این حق مادامی که موجر به ملک خود احتیاج نداشته باشد مستاجر می‌تواند از آن استفاده کند.
 


اثر و حکم دیگر این که در این نوع از اجاره ملک مستاجر موظف به پرداخت ماهانه اجاره بها نخواهد بود بلکه باید درصد مشخصی از فروش را به موجر بپردازد.
 
اثر و حکم سوم سرقفلی این است که موجر در زمان پس گرفتن ملک از مستاجر موظف به پرداخت بهای سرقفلی به نرخ روز و خرید سرقفلی از او خواهد بود.
 
مالک سرقفلی (مستاجر) به سه صورت حق انتقال سرقفلی را دارد
 
تکمیل فرم انتقال سرقفلی توسط مستاجر که پس از عقد اجاره به صورت گفته شده در مقدمه بحث اکنون مالک سرقفلی محسوب می‌شود به سه صورت انجام می‌گیرد که این سه صورت عبارتند از؛
 

 
انتقال اختیاری
 

 
همانطور که از عنوان انتقال اختیاری پیداست مالک با میل و اختیار خود سرقفلی را به دیگری منتقل می‌کند. پس از انتقال سرقفلی، انتقال گیرنده مالک سرقفلی شده و موجر موظف به محاسبه مبلغ و بهای سرقفلی به قیمت روز و پرداخت آن به وی می‌باشد.
 
یکی از شروط صحت انتقال سرقفلی در انتقال اختیاری، داشتن اجازه از جانب موجر است. به عبارت دیگر مالک سرقفلی برای این که بتواند حق سرقفلی را به صورت اختیاری به شخص دیگری انتقال دهد باید اجازه این کار را از جانب موجر داشته باشد.
 

 
انتقال قضایی
 

 
در برخی از مواقع مالک سرقفلی فاقد حق و اجازه انتقال سرقفلی از جانب موجر می‌باشد. از طرف مقابل موجر خود نیز از خرید حق سرقفلی (پرداخت بهای روز سرقفلی) امتناع می‌ورزد. در این زمان مالک سرقفلی حق دارد با مراجعه به مراجع قضایی ذی‌ربط حق انتقال سرقفلی قضایی اخذ نماید.
 
صورت دوم برای اخذ حق انتقال سرقفلی قضایی در مواقعی است که مالک ملک در دسترس نباشد یا به عبارتی مجهول المکان باشد.
 

 
انتقال قهری
 

 
انتقال سرقفلی به صورت غیر ارادی و قهری در زمانی رخ می‌دهد که مالک سرقفلی فوت کند. در این صورت حق سرقفلی او مانند سایر اموال و دارایی ها به وراث وی منتقل می‌گردد.
 

 
انتقال سرقفلی به غیر بدون داشتن این حق
 
همانطور که گفته شد برای انتقال سرقفلی به غیر، مالک سرقفلی باید اجازه انجام این کار را از جانب موجر داشته باشد. حال اگر مستاجر و مالک سرقفلی بدون حق قانونی از جانب موجر اقدام به انتقال سرقفلی به وسیله <strong>فرم انتقال سرقفلی</strong> کند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟!
 
در چنین مواقعی مستاجر متخلف شناخته می‌شود و موجر حق طرح دعوا در مراجع قضایی را خواهد داشت که به این طرح دعوا دو اثر مترتب می‌شود؛
 

 
دریافت حکم تخلیه ملک
 
ساقط شدن نصف حق سرقفلی (یعنی در این زمان موجر با پرداخت نیمی از حق سرقفلی که موظف به پرداخت آن بود، سرقفلی را از مستاجر پس می‌گیرد).
 

 
البته چند استثنا برای انتقال سرقفلی بدون اجازه از جانب موجر وجود دارد که این استثناها به شرح زیرند؛
 
نکته: انتقال سرقفلی در هریک از موارد زیر ضمانت اجرایی در پی نخواهد داشت.
 

 
انتقال میان وراث

 
اولین مورد از موارد استثنای انتقال سرقفلی به غیر بدون اجازه انتقال میان وراث است. همانطور که در مورد انتقال قهری سرقفلی گفته شد در صورت فوت مالک سرقفلی، وراث مالک آن خواهند شد. حال وراث می‌توانند میزان سهم خود در سرقفلی را بدون داشتن اجازه از موجر به ورثه دیگر منتقل کنند.
 
نکته: تکمیل فرم انتقال سرقفلی برای انتقال آن به فرزندان نیاز به شرایط صحت انتقال سرقفلی دارد. تنها در صورتی انتقال سرقفلی به فرزندان بدون شرایط ممکن خواهد بود که مالک سرقفلی فوت کند.
 

 
انتقال میان شرکا


هر شخصی که در مالکیت سرقفلی با شخص یا اشخاصی شریک باشد می‌تواند سهم خود از سرقفلی را به شریک دیگر منتقل کند. در این نحوه انتقال نیازی به رعایت شرایط انتقال سرقفلی نیست زیرا شرکا نسبت به یکدیگر غیر محسوب نمی‌شوند درست مانند وراث.


فرم انتقال سرقفلی مجموعه فراملک


کارشناسان فنی و حقوقی مجموعه فراملک برای کمک به مشاورین املاک و مالکین سرقفلی املاک تجاری اقدام به تنظیم نمونه قرارداد سرقفلی کامل و جامع کرده‌اند. نمونه فرم سرقفلی مجموعه فراملک نیز مانند سایر فرم ها و صورت قرارداد های تنظیم شده توسط این مجموعه به طور رایگان در دسترس تمام افراد قرار گرفته است.


با تنظیم اصولی قرارداد انتقال سرقفلی و رعایت شرایط صحت چنین انتقالی، می‌توان از عواقب حقوقی آن جلوگیری کرد.
 

فرم خام قرارداد انتقال سرقفلی

مطلب پیشنهادی

جزوه فیزیک پزشکی فارسی pdf

Rate this post جزوه فیزیک پزشکی فارسی pdf جهت دانلود جزوه فیزیک پزشکی فارسی pdf …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.